2015-2016 Program Schedule

 
 
Month RI Designation for Month Time Date Speaker Assignment Invocation Greeter
July No Designation   6 Buffalo County Assessor hosted by Jeff Warren Bill Ballou Larry Hardesty
      13 Yvonne Deyle - Crane River Theater Dave Lenz Larry Hardesty
    11 a.m. 20 Board Meeting - District Governor's Visit    
      20 Club Day Sharon Hoffman Larry Hardesty
      27 Jim Cudaback hosts State Auditor Mike Foley Dave Malone Larry Hardesty
August Membership   3 Doug Deterding - RYLA Participants Jeff Hinrichs
Rick Brehmer
      10 Lee Fritson - Matt & Morgan Simpson Doug Deterding Rick Brehmer
    11 a.m. 17 Board Meeting    
      17 Club Day Belen Benavides Rick Brehmer
      24 Sharon Hoffman Yvonne Deyle Rick Brehmer
      31 Michael Graves - Dan Warington with KPD Bill Ballou Rick Brehmer
September New Generations   7 Labor Day    
      14 John Hanson Dave Lenz Sharon Hoffman
    11 a.m. 21 Board Meeting    
      21 Club Day Sharon Hoffman Sharon Hoffman
      28 Rick Brehmer hosts Jeff Lucas of Xpanxion Yvonne Deyle Sharon Hoffman
October Vocation Service   5 Andy Hanson Bill Ballou Kelly Bartling
      12 Tammy Jackson Dave Lenz Kelly Bartling
    11 a.m. 19 Board Meeting    
      19 Club Day Belen Benavides Kelly Bartling
      26 Steve England hosts Chuck Schroeder from Rural Futures Jeff Hinrichs Kelly Bartling
November Foundation   2 Richard Kauders - AlanBartels Nebr. Life Doug Deterding
Jan Rodehorst
      9 Audrey Kauders - Denise A. Christensen, Nebraska Sesquicentennial CommissionDenise A. Christensen, Nebraska Sesquicentennial Commission Dave Malone
Jan Rodehorst
    11 a.m. 16 Board Meeting    
      16 Club Day Yvonne Deyle Jan Rodehorst
      23   Sharon Hoffman Jan Rodehorst
      30 Bret King Dave Lenz Jan Rodehorst
December Family   7 Troy Laughlin Belen Benavides Michael Graves
      14 Dave Lenz Bill Ballou Michael Graves
    11 a.m. 21 Board Meeting    
      21 Club Day Yvonne Deyle Michael Graves
      28 No Meeting    
Jan-15 Rotary awareness   4 Alexis McNeal Belen Benavides Belen Benavides
      11 Jeff Morgan Sharon Hoffman Belen Benavides
    11 a.m. 18 Board Meeting    
      18 Club Day Dave Malone Belen Benavides
      25 Mike Morgan Doug Deterding Belen Benavides
February World Understanding   1 Kevin Neinhauser Dave Lenz Judi Sickler
      8 Craig Peshek Bill Ballou Judi Sickler
    11 a.m. 15 Board Meeting    
      15 Club Day Jeff Hinrichs Judi Sickler
      22 Rand Petersen Yvonne Deyle Judi Sickler
      29 Cindy Powell Dave Lenz Judi Sickler
March Literacy   7 Dennis Schardt Belen Benavides Tammy Jackson
      14 Michale Schnieders Sharon Hoffman Tammy Jackson
    11 a.m. 21 Board Meeting    
      21 Club Day Dave Malone Tammy Jackson
      18 Bob Scriven Doug Deterding Tammy Jackson
April Magazine   4 Frank Sibert Dave Lenz Michael Graves
      11 Judi Sickler Bill Ballou Michael Graves
    11 a.m. 18 Board Meeting    
      18 Club Day Jeff Hinrichs Michael Graves
      25 Gary Anderson Yvonne Deyle Michael Graves
May no designation   2 Dan Atchison Belen Benavides Hannah Stone
      9 Bill Ballou Sharon Hoffman Hanna Stone
    11 a.m. 16 Board Meeting    
      16 Club Day Dave Malone Hannah Stone
      23 Kelly Bartling Doug Deterding Hannah Stone
      30 Memorial Day    
June Fellowship   6 Ron Bazata Bill Ballou Rick Brehmer
      13 Mitch Bean Jeff Hinrichs Rick Brehmer
    11 a.m. 20 Board Meeting    
      20 Club Day Yvonne Deyle Rick Brehmer
      27 Belen Benavides Belen Benavides Rick Brehmer